Weekend z rowerem,kajakiem i gotowaniem

"Puszcza Augustowska" -  "Rowerem przez Podlasie" - " Podlaskie Green Velo" - " Spływ Czarną Hańczą  i Kanałem Augustowskiem " - weekend na rowerze i w kajaku oraz warsztaty kulinarne Podlasie (wspólne gotowanie potraw na bazie ziemniaka z kuchni regionalnej w "Zajeździe u Lecha" , który słynie z doskonałych kartaczy, czenaków, kakorów, babki ziemniaczanej i wielu innych potraw z pogranicza kultur), spotkania z ludźmi, chill out . Wszystkim się zajmiemy - Ty masz spędzić weekend na aktywnym odpoczynku, relaksie i dobrej zabawie. Miejsce naszego spotkania to województwo Podlaskie, Suwalszczyzna, okolice Augustowa i Kanału Augustowskiego.

Przyjeżdza się tutaj po niezwykłe krajobrazy, schowane wśród lasów, jezior, rzek i z dala od wielkich ośrodków miejskich. Przy meandrach Kanału Augustowskiego, krystalicznie czystej wodzie jeziora Serwy w samym środku Puszczańskiej Przyrody, kryje się to sielskie miejsce. Swojski, klimatyczny dom odpoczynku i relaksu dla rowerzystów, kajakarzy i nie tylko, których gospodarz wita z uśmiechem, gościnnością i szacunkiem. Takie miejsca powodują, że chciałoby się aby pobyt trwał i  nigdy się nie kończył. Tutaj odpoczniesz, zrelaksujesz i nabierzesz sił do kolejnych wyzwań.

W zasięgu wzroku po wyjściu z Pensjonatu widać otwarte drogi Green Velo i innych szlaków rowerowych, jezioro Serwy i las  - Puszczy Augustowskiej. Trasy rowerowe i kajakowe bedą Nas prowadzić w zakamarki tej pięknej krainy.

Jak spędzamy weekend i styl wycieczek rowerowych, spływów kajakowych po Puszczy Augustowskiej

Każdy dzień zaczynamy od bomby energretycznej czyli od lokalnego śniadania premium (jajka wiejskie, wędliny, własne dżemy, świetny miód), przygotowywanego wspólnie i w częci serwowanego przez gospodarzy. Poranny posiłek słynie ze swojej obfitości i jakości. Na naszym stole będą dania z naszego gospodarstwa, od okolicznych rolinków i zaprzyjaźnionych piekarzy, pszczelarzy. Zależnie od pogody śniadanie zjemy rozkoszując się świeżym zapachem lasu sosnowego na naszym przestronnym tarasie lub w jadalni. Chwilę później ruszamy na podbój okolicy. Na rowery wskakujemy w sobotę i zaczynamy od rundy około 25 km. Przed Nami cicha wieś Sucha Rzeczka, droga wzdłuż jeziora Serwy, przekraczamy most na Kanale Augustowskim i jedziemy wzdłuż Kanału Augustowskiego, droga usiana starodzewiem, leśnymi odstepami. Wjeżdzamy na Grenn Velo. Szlak biegne wschodnią częścią suwalszczyzny, gdzie teren jest lesisty i bardzo malowniczy. Przestrzenie leśne urozmaicone są urokilwymi jeziorami, Kanałem Augustowskim z niespotykanymi gdzie indziej śluzami. Nie forsujemy tempa, zatrzymujemy się podziwjając piekno przyrody. Trasa zróżnicowana, korony drzew dają przyjemny cień, bez tłumów. Wjeżdzamy do słynnej miejscowości Studzieniczna z bardzo urokliwym położeniem nad jeziorem Studzienicznym i kaplicą na półwyspie. W tym miejscu robimy dłuższy odpoczynek. Dalsza trasa naszej wycieczki wiedzie przez miejscowość Przewięź, w której będziemy widzieli śluzę Przewięź między jeziorami Studzienicznym, a Białym Augustowskim. Następnie kierujemy się w stronę śluzy Swoboda i dalej trasami leśnymi do Suchej Rzeczki na obiad regionalny w "Zajeździe u Lecha". Po obiedzie chwila odpoczynku. Pod wieczór chill out - owa integracja, płomienie ogniska, pieczenie kiełbasek, wspólne przygotowywanie dania regionalnego na bazie ziemniaka ( warsztaty na temat dań kuchni regionalnej). A kiedy zrobi sie ciemnio, nieco chłodniej, będzie degustcja tego czego w Puszczy nie może zabraknąć - "Ducha Puszczy". Nie zabraknie pogaduszek, śmiechu i dobrej zabawy.

Mamy dwie opcje na niedzielę, opcje dobierzemy zależnie od ilości chętnych                        

- pierwsza opcja  -  czas dalej spędzamy na rowerze jeżdząc po Puszczy Augustowskiej                                                                             

W niedzielę po śniadaniu, ruszamy oczywiście na rowery, trasa biegnie do najbardziej urokliwej śluzy na Kanale Augustowskim, tzn. Śluzy Paniewo. Trasa wiedzie jak poprzedniego dnia głównie leśnymi traktami Puszczy Augustowskiej przyjemnie ocienionymi przez korony drzew. Pokonujemy trasę przez bardzo atrakcyjny teren Puszczy Augustowskiej, widząc Kanał Augustowski, jeziora -  trasa w dużej mierze o twardym podłożu (po sobocie nie będziemy się tak bardzo męczyć ;). Trasa ma długość około 25 km. Po powrocie do Suchej Rzeczki gospodarze serwują świeżą regionalną zupą oraz danie kuchni litewskiej.

- druga opcja  - spływ kajakowy Czarną Hańczą, Kanałem Augustowskim

W niedzielę po śniadaniu, ruszamy zorganizowanym transportem do rzeki Czarna Hańcza, kierujemy się w górę rzeki do Maćkowej Rudy lub Frącek. Czekają na Nas kajaki 2 osobowe, kapoki i oczywiście wiosła:). Spływ kajakowy odbywa się bez opiekuna, na miejscu udzielony jest instruktaż i omawiane są zasady jak bezpiecznie przypłynąć zaplanowany odcinek. Spływacie najbardziej malowniczą i ciekawą częścią rzeki, która prowadzi przez teren niesamowity przyrodniczo. Będziecie mieli okazję płynąć przez odcinki otwarte z krajobrazem łąk jak i  lasów Puszczy Augustowskiej. Trasa jest łatwa technicznie, nie wymaga niezwykłych umiejętności wiosłowania. Podczas spływu można spróbować pysznych jagodzianek serwowanych z pomostów na rzece. Po dopłynięciu do wyznaczonego miejsca w Głębokim Brodzie lub Dworczysku ładujemy kajaki i jedziemy na regionalny obiad do "Zajazdu u Lecha". Orientacyjny czas spływu to około 4 - 5 godz.

 

Nasza propozycja spania w Zajeździe  u Lecha na suwalszczyźnie w Puszczy Augustowskiej

Do dyspozycji mamy niezależne pokoje z łazienkami w kameralnym pensjonacie. W pensjonacie jest duży taras z którego chętnie korzystają goście.

Na parterze mamy  pokoje trzy osobowe z oddzielnymi łóżkami i pokoje z dwoma oddzielnymi łóżkami.

Na pietrze mamy  pokoje z podwójnymi łóżkami dla par (istnieje zrobienie również pojedynczych łóżek).

 

 

Co będziemy jedli w Zajeździe u Lecha nad jeziorem Serwy w Suchej Rzeczce

Śniadania w sobotę i niedzielę - przygotowywane wspólnie i po części serwowane przez gospodarza z kawą z ekspresu (oczywiście kawa bez limitu :)

Obiady w sobotę i niedzielę - stołujemy się w lokalnym lokalu "Zajazd u Lecha" w Suchej Rzeczce - ponoć najlepsze kartacze na świecie ;)

Kolacja w sobotę - ognisko z kiełbaskami i degustacja przygotowanego na warsztatach dania kuchni regionalnej

Kolacja w piątek - czekająca w lodówkach. W każdym pokoju oddzielna lodówka. Z racji różnych godzin przyjazdu uczestników wybraliśmy taką formę podania kolacji. Możliwość przygotowania herbaty i kawy w aneksach kuchennych w Pensjonacie.

 

Logistycznie i organizacyjnie jak dotrzeć na Podlasie, w okolice Augustowa

Spotykamy się w "Zajazdzie u Lecha" -  w piątek od godziny 16 można się kwaterować, zakwaterować się należy do godziny 23. Dojazd we własnym zakresie. Dla osób podróżujących autem, na miejscu duży i bezpieczny parking. Z Warszawy jedzie bezpośredni pociąg "Podlasiak" do Augustowa (4,5 godz.) - istnieje możliwość odbioru z dworca w Augustowie za dodatkową opłatą. Dla osób z rowerami są przygotowane zamykane wiaty do przechowywania rowerów. Na planowane wycieczki należy zabrać nieduży plecak,np: na bidon z wodą, lekką przekąskę,itd. Dobrze wziąść okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy. Powrót do domów w niedzielę, po obiedzie planowanym na godzinę 15/16 -  każdy dowolnie planuje opuszczenie pokoju. Klucze należy oddać do godziny 20.

 

Terminy weekendowe w 2024

 

 

06.09 - 08.09.2024

13.09 - 15.09.2024

 

Istnieje możliwośc wydłużenia pobytów i organizacji innych atrakcji w kolejnych dniach. Uzgodniamy indywidualnie z gośćmi - telefonicznie.

 

Cena za osobę 600 zł

Cena zawiera:

dwa noclegi ze śniadaniem opartych na regionalnych produktach w " Zajeździe u Lecha"

dwa obiady regionalne (kuchnia lokalna i litewska) w "Zajeździe u Lecha" Sucha Rzeczka 3 B

kawę z ekspresu bez limitu do śniadań

rowery w dobrym stanie technicznym (można zabrać również swoje)

wycieczki rowerowe w sobotę i niedzielę po Puszczy Augustowskiej, Suwalszczyźnie - wsparcie techniczne, przewodnictwo i pomoc w razie potrzeby

wspólne przygotowywanie dania regionalnego (danie na bazie ziemniaka) w "Zajeździe u Lecha" traktowane jako warsztaty kulinarne na Podlasiu oraz poczęstunek "czegoś z puszczy"

ognisko z kiełbaskami i degustacja dania z warsztatów kulinarnych z Podlasia

kolacja w dniu przyjazdu czekająca w lodówce (każdy pokój ma osobną lodowkę)

możliwość przygotowania herbaty, kawy w aneksach kuchennych w " Zajeździe u Lecha"

 

Cena pobytu ze spływem kajkowym w niedzielę 650 zł od osoby ( min. 6 osób gotowych na spływ)

 

Rezerwacja telefoniczna pod nr. 736874681 lub email kontakt@sucharzeczka.eu 

Liczba miejsc ograniczona.

 


 

 

Propozycje spędzania kolejnych dni zależnie od pogody, od preferencji gości i upodobań na Suwalszczyźne, Podlasiu, Puszczy Augustowskiej, Augustowie, Sejnach, Kanale Augustowskim, Czarnej Hańczy.

Spływ kajakowy Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim (1 - dniowy)

Przykładowa trasa z Maćkowej Rudy do Frącek (czas ok. 5 - 6  godz. ). Trasa prowadzi przez bardzo ładną okolicę -  z początku przez teren odkryty - łaki, a nastepnie przez teren leśny. Trasa dla każdego, mało wymagająca. Po drodze mozna zatrzymywać się w wielu pieknych miejscach, posilić się jagodziankami i napić dobrej kawy. 

Pomagam w organizacji takiego spływu.
  

Trasa Gorczyca – Przewięź (trasa około 10 km) spływ kanałem i jeziorami. Spływy kajakowe rzekami suwalszczyzny i Litwy. 

Inne przykładowe trasy :

 

 

Wycieczka do Wilna,  jednodniowa. Wyjazd o godz. 5 rano z Suchej Rzeczki,  powrót do Suchej Rzeczki około godz.  22.  Wszystkie uzgodnienia w biurze podróży  "Ela"  (należy zaznaczyć, że chcą Państwo wyjeżdżać z Suchej Rzeczki,  (opłata u kierowcy) www.ela-travel.pl

Rejs Żeglugą Augustowską, kilkugodzinne rejsy jeziorami wokół Augustowa oraz Kanałem Augustowskim. Możliwość rejsu z dziećmi. Odległość z naszego Obiektu do portu w Augustowie około 15 km, czas przejazdu 15 min.  Szczegóły na stronie zeglugaaugustowska.pl

Przejazd kolejką Wąskotorową przez Puszczę Augustowską

Odległość z naszego Obiektu do Płociczno Tartak 40 (stacja początkowa kolejki) około 27 km, czas przejazdu 25 min. Różne godziny wyjazdu kolejki, czas wycieczki około 2, 5 godz. Szczegóły na stronie www.augustowska.pl

Trasa Green Velo

Trasa w naszej okolicy przebiega Puszczą Augustowską wzdłuż Kanału Augustowskiego. Dobra propozycja na spędzenie dnia lub kilku dni na rowerze, aktywnie również z dziećmi. Odległość z naszego obiektu do trasy rowerowej wynosi około 1 km. Szczegóły na stronie greenvelo.pl
Oprócz Trasy Green Velo można skorzystać z tras wokół jeziora Serwy, wzdłuż Kanału Augustowskiego, które doskonale nadają się do jazdy rowerem.

Plażowanie nad jeziorem Serwy. Jezioro znajduje się 100 m od obiektu,  ładne miejsce z bezpiecznym brzegiem dla dzieci znajduje się 1, 5 km od obiektu.  Gminne plaże znajduje się w miejscowościach Serwy, Paniewo, Mołowiste - wyposażone w pomosty, wiaty grillowe, przebieralnie plażowe, stojaki na rowery, miejsca postojowe, place zabaw dla dzieci , budynki sanitariatu.  Odległość z naszego Obiektu do plaż gminnych - 3 km do plaży w Serwach 5 km do plaży w Mołowistym. Szczegóły na stronie www.plaska.pl/opis-35-plaza_w_serwach_nad_jeziorem_serwy.html

Dzieci

W obiekcie preferujemy dzieci starsze .


 

Dalsze propozycje spędzenia czasu na suwalszczyźnie:

Miejsca w sąsiedztwie Suchej Rzeczki, które warto zobaczyć i uatrakcyjnić pobyt u nas.

Propozycja spędzenia czasu aktywnie i ciekawie na suwalszczyźnie i „bliskiej zagranicy”, kliknij poniżej a otworzy ci się podstrona.

Propozycja spędzenia czasu uczestnicząc w organizowanych w okolicy imprezach, ciekawych miejscach związanych z kulturą i rozrywką

Jeziora i rzeki suwalszczyzny:


Zabytki, kościoły, ciekawe miejsca suwalszczyzny: